zelenycajvprasku.cz | objevte matcha čaj | Jak se vyrábí zelený práškový čaj matcha

Jak se vyrábí práškový čaj matcha

objevte způsob výroby práškového čaje

Ojedinělý prášek přivážen do ČR z Japonska se připravuje tradičně jako vzácný klenot a je určitým ukazatelem reputace.

Jeho úprava od počátku (zasazení) je vskutku detailní práce, kterou je nutno vykonávat s opravdovým smyslem. Práce se musí stát vašim hobby, aby finální produkt byl skutečně té nejvyšší kvality a tedy i nevyčíslitelné hodnoty. A to tedy opravdu je – matcha se řadí mezi nejdražší zelené čaje na celém světě.

Asi byste si řekli, že za 800 let produkce matchy v Japonsku, se způsob a metody zpracování pozměnili a hlavně modernizovaly. Omyl! V Japonsku je matcha připravována stejně, jako v dobách dávno minulých. I z toho důvodu má matcha tu náležitou chuť magického Japonska a i přes svou vysokou cenu je stále vyhledávaným nápojem.

K drcení se stále využívají kameny ze žuly – odpovídající jemnost produktu. Zásadní je při drcení také rychlost. Aby spotřebitel dostal ze zpracovaných a usušených lístků zelený, jemný prášek, je potřeba velmi pomalého mletí – za 1 hodinu neustálého mletí je spotřebování 30g až 40g matchy (neuvěřitelné).

Zvláštní příchuť finálního moku matcha má také díky speciálnímu procesu během růstu rostliny – zakrývání před světlem. Čajovník je zakryt plachtou, neprobíhá fotosyntéza – všechen chlorofyl (skrývající se v listech) ke ponechán nadále v lístcích + jiné složky = specifická chuť.

Nejen pěstování a zastiňování je hlavní, ale i samotný proces zpracování lístků ze sklizně. Před věhlasným mlecím krokem musí lístky čajovníku být na tento krok pořádně připraveny.

Nedlouho po sběru lístků, dochází k procesu spaření („sauna“) – 12 hodin až 20 hodin po sklizení. Lístky jsou napařovány jen nepatrnou chvíli po dobu 15 – 20 sekund. V lístcích jsou tak ponechány prospěšné prvky pro zdraví a zásadní složky.

Komplexně je celý tento průběh považován za základní odlišnost mezi ostatními zelenými čaji (sice kvalitními) a matkou. Po napaření nastává krok vysoušení. Čajové lístky (spařené) jsou vloženy do takové veliké trubice, kde dojde k jejich usušení (180°C – ztráta velkého podílu váhy – lístky ztrácí vodu – 80% celkové hmotnosti lístků).

Zajímavé je, že po tomto kroku jsou lístky tvaru rovného a plochého (ne zkroucené, srolované, jako u ostatních čajů). Je nutné, aby lístky byly rovné a ploché – připraveny na další krok úpravy.

Následným krokem je odstranění stonků a žilek z listů. Veškeré lístky jsou umístěny do zvláštního zařízení evokující obrovský buben, kde dochází k odstranění stonků. Finálním produktem je tencha – surovina upravující se dále na matchu.